I denne episode besøger vi Uzma Ahmed, rådgiver og foredragsholder og CEO af Making It Matter, til en samtale om had, ulighed og fællesskaber.
Vi taler om diskrimination, racisme og psykologisk tryghed – også på arbejdspladsen, hvor vi dykker ned i begrebet Etnisk Minoritetsstress. Samtalen bevæger sig videre til ytringsfrihed, demokrati og hadtale, og hvordan disse temaer påvirker både individer og fællesskaber.
Men vi taler også om håb. Om modstandskraft. Og om de fællesskaber, der gør en forskel.
Lyt med.
MERE INFO
Kontakt Uzma Ahmed via makingitmatter.dk
HENVISNINGER
I episoden henvises til en artikel i Berlingske fra 12. marts 2026: “Et flertal blandt danskerne vil have flere muslimske indvandrere ud end ind. »Det er blå bloks bedste chance«”
Lige Adgangs rapport om Etnisk minoritetsstress
https://ligeadgang.dk/da/2025/09/30/slim-vidensbank/
BAG PODCASTEN
Redaktion: Britta Ravn og Trine Askholm
www.innovatorq.com
Vært: Trine Askholm 🎙️
Musik: Oliver Nani 🎹
www.olivernani.dk
Denne podcastserie er lavet af InnovatorQ, som forvandler ideer, forskning og bøger til lyd. I denne podcastserie “Samtaler om had og ulighed” har vi en række forskere, organisationer og folk med levede erfaringer i studiet til en snak om netop had og ulighed indenfor forskellige emner.
Lyt med. Del rigtig gerne. Og giv lyd hvis du har en idé til, hvem vi skal have med i studiet.