I denne episode besøger vi psykolog og sexolog Rikke Pristed til en intens samtale om had, splittelse og de mekanismer, der driver diskrimination.
Samtalen begynder med kroppen – helt konkret klitoris – og bevæger sig videre ind i mindreværd, følelsen af ikke at være god nok, vrede og de klassiske os‑dem‑fortællinger. Vi taler om, hvordan had og angst hænger sammen, og hvad der egentlig ligger under overfladen, når mennesker reagerer voldsomt.
Undervejs kommer vi omkring magt og had, mænds ensomhed, ligestilling i Danmark, tonen på sociale medier, dehumanisering og kvindehad. Det er en samtale, der både udfordrer og åbner.
Lyt med.
MERE INFO
For mere info omkring Rikke Pristed ræk ud via rikkepristed.dk
HENVISNINGER
Pristeds henvisning i podcasten til begrebet NARM:
NeuroAffective Relational Model som traumehealing begreb
Pristed henviser til bogen af Brad Kammer & Laurence Heller: The Practical Guide for Healing Developmental Trauma – Using the Neuroaffective Relational Model to Address Adverse Childhood Experiences and Resolve Complex Trauma fra 2022
TRYG analysen omkring Facebook opslag fra 2025:
https://tryghed.dk/viden/nyheder/2025/0303-vi-angriber-hinanden-paa-sociale-medier-som-aldrig-foer
Netflix dokumentaren: Louis Theroux: Inside the Manosphere fra 2026
BAG PODCASTEN
Redaktion: Britta Ravn og Trine Askholm
www.innovatorq.com
Vært: Trine Askholm 🎙️
Musik: Oliver Nani 🎹
www.olivernani.dk
Denne podcastserie er lavet af InnovatorQ, som forvandler ideer, forskning og bøger til lyd.
I denne podcastserie “Samtaler om had og ulighed” har vi en række forskere, organisationer og folk med levede erfaringer i studiet til en snak om netop had og ulighed indenfor forskellige emner.
Lyt med. Del rigtig gerne. Og giv lyd hvis du har en idé til, hvem vi skal have med i studiet.